• پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-891-5
  • منبع خبر : گفتگو
  • چاپ

یک تولیدکننده و کارآفرین مطرح کرد:

تولیدکننده ایرانی و راه‌رفتن در تاریکی/ نوسانات ارزی امکان برنامه‌ریزی را از ما می‌گیرد

یک فعال اقتصادی، تولید در شرایط پرنوسان فعلی را به مثابه راه‌رفتن و حرکت دادن یک کور در تاریکی ارزیابی کرد و گفت: با نوسانات ارزی، حجم سرمایه در گردش و نقدینگی ما باید 100درصد افزایش یابد و لذا در صورت تداوم این نوسانات، اکثر تولیدکنندگان داخلی به مشکل برمی‌خورند.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، فرج‌الله معماریان در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار کرد: امنیت اقتصادی و اجتماعی، بهره‌گیری از دانش روز، ثبات نسبی در قوانین و متغیرهای اقتصادی، بسترسازی برای حضور در بازارهای بین‌المللی و ...از ضرورت‌های حوزه تولید و اقتصاد در کشور است و فقدان هر کدام از این‌ها می‌تواند به تولید داخل در کشور آسیب جدی وارد کند.

مدیر و مؤسس مدرن‌ترین تولیدکننده ترانسفورماتور در خاورمیانه در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص چرایی عدم ورود تولیدات ایرانی به بازارهای جهانی، با بیان اینکه باید هزینه‌های تولید در ایران کاهش یابد افزود: به موازات کاهش هزینه‌های تولید باید کیفیت تولیدات داخلی نیز افزایش یابد تا تولیدکننده ایرانی بتواند در بازارهای جهانی رقابت کند.

وی با بیان اینکه تولیدکننده باید کالای با کیفیت به بازار عرضه کند تصریح کرد: اگر قرار است که از تولیدکننده داخلی حمایت شود باید در گام اول، تولیدکننده ایرانی بسترسازی برای این حمایت را از خود شروع کند.

این عضو هیئت رئیسه اتاق سمنان، ثبات در مراودات اقتصادی با کشورها و بازارهای خارجی را لازمه رونق تولید در کشور برشمرد و گفت: خوشبختانه برجام بخش مهمی از مشکلات ما تولیدکنندگان در حوزه ارتباط با کشورهای جهان را مرتفع کرد.

نوسانات ارزی امکان برنامه‌ریزی را از تولیدکننده می‌گیرد

وی به نوسانات قیمت ارز در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: این نوسانات ارزی امکان برنامه‌ریزی را از تولیدکننده و فعالان اقتصادی و به ویژه واحدهای ارزبری همچون آریاترانسفو می‌گیرد.

معماریان از فراز و فرودهای تورم به عنوان عاملی مهم و موثر در نوسانات ارزی در چند دهه اخیر نام برد و اظهار کرد: وقتی تورم را بدون توجه به مولفه‌های اقتصادی و واقعیات بازار ثابت نگه‌داریم این مهم خود را در مقطی نشان داده و به التهاب در بازار ارز منجر می‌شود البته مولفه‌ها و متغیرهای مختلفی در نوسانات ارز نقش دارد.

وی با اشاره به قردادهای منعقد شده برخی واحدهای تولیدی گفت: با این تغییرات فعلی هزینه‌های هر قرارداد و به ویژه واحدهای تولیدی همچون ما حدود 25درصد افزایش می‌یابد لذا اگر دولت این مابه تفاوت‌ها در قیمت ارز را نبیند، حقیقتا تولیدکنندگان به مشکل جدی برمی‌خورند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه 60درصد کار ما با ارز انجام می‌شود خاطرنشان کرد: این به آن معنا است که با نوسانات موجود در بازار ارز قیمت تمام شده 60درصد تولیدات ما با رشد صد درصدی همراه بوده است ضمن اینکه وقتی قیمت ارز حدودا دو برابر می‌شود باید نقدینگی و سرمایه در گردش ما نیز به همان نسبت افزایش بیابد.
این تولیدکننده و کارآفرین، از آریا ترانسفو به عنوان بزرگترین تولیدکننده ترانسفورماتور در خاورمینه نام برد و ادامه داد: با ایجاد این واحد، انحصار در بازار ترانسفورماتور در ایران شکست و. علاوه بر ایجاد رقابت در بازار داخلی، قیمت تولیدات در یک مقطع 25تا 30درصد کاهش یافت. ضمن اینکه زمینه زیادی برای صادرات ایران در این بخش فراهم شد.

وی با بیان اینکه تولیدات ما به واسطه کیفیت بالا، توان حضور در بازارهای جهانی را دارد اضافه کرد: تمام ساختارهای ما چه از بعد نرم‌افزاری و چه از نظر سخت‌افزاری متناسب با بازارهای جهانی طراحی و اجرا شده لذا ما توان رقابت با تولیدات خارجی را در این حوزه داریم.

وی بر لزوم ایجاد ثبات در فضای اقتصادی کشور تاکید کرد و افزود: اگر متغیرهای اقتصادی در ایران از یک ثبات نسبی برخوردار باشند هم سرمایه‌گذار و تولیدکننده و هم اقتصاد می‌تواند مسیر روشنی را پیش روی خود ترسیم کند.

معماریان تصریح کرد: اگر دولت تعدیل‌های متناسب با نوسانات و تغییرات قیمت در ارز را نبیند بخش عمده ما تولیدکنندگان متضرر می‌شویم. لذا چنانچه ما به تفاوت نرخ ارز از سوی دولت تامین شود و نیازهای تولیدکنندگان به نقدینگی و سرمایه‌در گردش نیز مرتفع شود، تولیدکنندگان داخلی می‌توانند به تولید خود ادامه دهند وگرنه متاسفانه بخش تولید به مشکل بر می‌خورد.

این کارآفرین با گلایه از عدم حمایت دولت از واحدهای تولیدی بزرگ اظهار کرد: دولت در چند سال اخیر گام های خوبی در حمایت از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط برداشته اما متاسفانه این حمایت‌ها مشمول واحدهای بزرگ که به واحدهایی اطلاق می‌شود که بیش از یک‌صد اشتغال دارند، نشده است.

ایجاد امکان ساخت همه ترانسفورمارتورها در شهمیرزاد

این تولیدکننده از ایجاد امکان ساخت همه ترانسفورمارتورها در شهمیرزاد استان سمنان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: از امسال ساخت ترانسفورماتورهای 200 و 400 را آغاز می‌کنیم. ضمن اینکه تا پایان سال این دانش و توان فنی را پیدا می‌کنیم که همه انواع ترانس‌ها را در ایران تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه کنیم.

وی با بیان اینکه تحمیل برخی هزینه‌ها به تولیدکننده ممکن است به مشکلات این بخش دامن بزند گفت: در شرایطی که حقوق کارکنان دولت 10درصد افزایش یافته، حقوق کارکنان مرتبط با بخش تولید و خصوصی 19.8درصد افزایش یافته و یا در بحث عیدی و پاداش، عیدی کارکنان دولت حدود 850 هزار تومان و عیدی کارکنان بخش خصوصی و حوزه تولید نزدیک به دو میلیون تومان بوده لذا به نظر می‌رسد که برخی فشارها به تولیدکنندگان ممکن است کم‌کم از توان این بخش بکاهد.

مدیر مدرن‌ترین تولیدکننده ترانسفورماتور خاورمیانه خواستار حمایت بیشتر از تولیدکنندگان ایرانی شد و گفت: طرح شعار حمایت از کالای ایرانی از سوی مقام معظم رهبری در سال جاری، گام امیدوارکننده‌ای است که امید است به رونق تولید در کشور کمک کند.

وی با بیان اینکه بیش از یک هزار نیروی کار در این واحد تولیدی کار می‌کنند افزود: اخیرا برای جذب 500نیروی دیگر فراخوان داده شد اما با توجه به مشکلاتی که پیش آمده فعلا همه آنها جذب نشده و منتظریم که به ارزیابی شرایط بپردازیم.


انتهای پیام