• شنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-3091-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

مدیریت شعب بانک کشاورزی استان اعلام کرد:

آغاز اعطای تسهیلات ۱.۵میلیارد دلاری اشتغال روستایی در سمنان/امسال 2.5برابر درآمد بیمه‌ای، غرامت به کشاورزان پرداخت شد

مدیریت شعب بانک کشاورزی استان سمنان از اعطای بیش از 22 هزار فقره تسهیلات از ابتدای سال جاری تاکنون در این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، کیومرثی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه افتخار بانک دولتی کشاورزی همراهی با قشر زحمتکش بانک کشاورزی است،اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون بالغ بر 4 هزار میلیارد ریال تسهیلات در بانک کشاورزی استان پرداخت شده که عمده آن به کشاورزان استان اعطا شده است.

وی با اشاره به اختصاص 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به مناطق روستایی و عشایری که اخیرا به اذن رهبری صورت گرفته از آغاز اعطای این تسهیلات در بانک کشورزی خبر داد و افزود: عمده این تسهیلات در بانک کشاورزی و بخشی از آن نیز در سه بانک و صندوق دیگر به روستاییان و عشایر پرداخت می‌شود.

مدیریت شعب بانک کشاورزی استان از ایجاد یک سامانه تحت عنون"کارا" در ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌منظور استفاده از تسهیلات ۱.۵ میلیارد دلاری توسعه اشتغال روستایی و عشایری  خبر داد و خاطرنشان کرد: مشمولین این طرح که روستاییان و عشایر و مردم شهرهای زیر 10 هزار نفر هستند می‌توانند از این تسهیلات با نرخ 4درصد در روستاهای مرزی، 6درصد در روستاهای مرزی و مناطق محروم و کمتر برخوردار و 10 درصد در همه روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر بهره‌مند شوند.

وی سهمینه استان سمنان در این طرح را 900میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: در مرحله نخست 231 میلیارد ریال به بانک کشاورزی استان اعتبار تخصیص داده شده لذا از هم‌اکنون برای پرداخت این تسهیلات ویژه آمادگی داریم.

کیومرثی با اشاره به لزوم اشتغالزا بودن طرح‌های این پروژه گفت: با توجه به اینکه برآور شده که به ازای هر 50 میلیون یک شغل ایجاد شود به نظر می‌رسد که با اعطای این تسهیلات بخشی از مشکلات روستاییان و عشایر در مناطق روستایی و کمتر برخوردار مرتفع شود.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص چگونگی پرداخت این تسهیلات ادامه داد: دوران مشارکت این تسهیلات دو سال، تنفس آن یک سال و مدت بازپرداخت نیز 6سال پیش‌بینی شده است.

مدیریت شعب بانک کشاورزی استان در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در خصوص مشکل کشاورزان و عشایر در تامین وثیقه و عدم پذیرش وثیقه‌ها و املاک روستاییان گفت: در بانک دولتی کشاورزی ،ضمین‌ها و ضمانت‌ها کاملا قانونی و به روان‌ترین شکل ممکن هستند و همه شعبات از گذشته موظفند که وثیقه‌های روستایی را به عنوان ضمانت بپذیرند لذا هر شعبه‌ای برخلاف آن عمل کند کشاورزان و مشتریان می‌توانند از مجاری قانونی پیگیری لازم را انجام دهند. ضمن اینکه ما نیز با متخلفین برابر قانون برخورد می‌کنیم.

وی از آمادگی این بانک برای تعیین‌تکلیف بدهکاران خبر داد و افزود: باتوجه به مشکلاتی که ممکن است برخی کشاورزان در این حوزه داشته باشند ما آمادگی داریم که با پرداخت 20درصد بدهی‌ها بستر را برای استفاده کشاورزان و مشتریان بدهکار نیز فراهم کنیم.

کیومرثی از اعطای 1280 تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در سال جاری خبر داد و گفت: ما در این بخش 13 درصد بیش از تعهد خود عمل کرده‌ایم.

وی از اعطای 186 فقره تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی به کشاورزان استان در سال 96خبر داد و گفت: استان سمنان به واسطه اعطای این تسهیلات از نظر ضریب مکانیزاسیون در جایگاه ممتازی در کشور قرار دارد.

عضو کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان با اشاره به پرداخت غرامت به بیمه شدگان بخش کشاورزی در سال‌جاری از درآمد 70میلیارد ریال در بخش بیمه محصولات کشاورزی استان خبر داد و گفت: این در حالی است که از ابتدای سال زراعی امسال تاکنون بیش از 165 میلیارد ریال خسارت برای پرداخت به کشاورزان بیمه شده استان تصویب شده که 62میلیارد ریال آن پرداخت و 103 میلیارد ریال نیز تا پایان سال پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه ما در این بخش به دنبال سود نیستیم و اضافه کرد: بانک کشاورزی استان تاکنون 2.35 برابر حق بیمه دریافتی خسارت به زارعان، باغداران، دامداران و مرغداران و...استان پرداخت کرده است.


انتهای پیام