• چهارشنبه ۲۴ اسفند ماه، ۱۳۹۰ - ۱۷:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9012-6494-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معرفي غارهاي استان سمنان

غارهاي "شیر بند" دامغان و  غار دربند مهديشهر، از غارهاي زيباي استان سمنان مي‌باشند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)،منطقه سمنان،غار دربند مهديشهردر دامنه‌های جنوبی بخش میانی رشته کوه البرز، در شمال شهرمهديشهر مرکز قرار دارد. این غار در قسمت شمالی مهدي‌شهر و در ارتفاعات دربند، جای دارد. در شمال اين شهر و، در حدود ۳ کیلومتر دورتر از (از میدان اصلی شهر)، جاده‌ای در سمت چپ وجود دارد که به سوی غرب می‌رود. غار دربند بر فراز کوهي در فاصله حدود ۱٫۵ کیلومتری شمال شهر قرار دارد

این غار كه در 18 کیلومتری شمال شهر سمنان واقع است ، یکی از زیباترین غارهای ایران به شمار می رود که می توان ستون های بلند استالا گمیت ر ا در آن دید. طول این غار 91 متر و عریض ترین قسمت آن 36 متر و بلندترین نقطه سقف آن به 20 متر می رسد.

غار دربند، به علت عملکرد شدید نیروهای زمین‌ساختی منطقه و نیز پدیده انحلال توسط آبهای نفوذی شکل گرفته‌ است .

کارشناسان عمر این غار آهکی را ۱۴۰ میلیون سال تخمین زده اند .

غار شیر بند دامغان

غار شیر بند یکی از زیباترین نمونه های غار در ایران است که در 12 کیلومتری شمال شرقی شهرستان دامغان واقع شده است. برای دسترسی مناسب به این غار 10 کیلومتر جاده قدیم آب بخشان به گردنه بشم را طی نموده تا به مزرعه خوش آب و هوای شیر بند برسید سپس 1/5 کیلومتر جاده ای که در قسمت شرقی مزرعه است به طرف روستای جزن ادامه داده و در ادامه جاده فرعی جدید الاحداث سمت چپ خود را 500 متر به طرف شمال می پیمایید. دهانه غار در کمرکش کوهی صخره ای که از بستر رودخانه 50 متر ارتفاع دارد واقع گردیده است. ساختمان این غار چون در یک رشته فلات آهکی قرار گرفته است دارای سازندگیهای فوق العاده شدید می باشد. مسیر اصلی غار به سوی شمال 350 متر امتداد دارد اما شعبه های فرعی متعددی به صورت تنگه های کوچک و مسدود و غیر مسدود از جناح های چپ و راست قرار دارند. در این غار قندیل و ستون های زیبای آهکی به رنگ و اندازه های مختلف از سقف غار آویزان است زمین شناسان قدمت سنگه و ستونهای این کوه و غار را به 136 تا 190 میلیون سال قبل نسبت می دهند . در دیواره های غار در اثر رسوب کربنات کلسیم محلول در آب اشکال بسیار سپید و زیبایی همانند گچبری های کاخ ها و منازل بصورت گل کلمی و اجتماع بلورهای سوزنی شکل مناظر جالب توجه و زیبایی را بوجود آورده است که از شاهکارهای آفرینش است.  

غار خيج معروف به غار كربلايي مهدي(كل مهدي) كه در شمال شرقی شاهرود، حاشیه روستای خیج است واقع شده و از جمله غارهای اهکی با سقف کنگولومرا( بتنهای طبیعی)می باشد.

همچنين غار سوخته کوه بیارجمند در شهرستان شاهرود، جاده میامی به بیارجمند، غار پيرنما واقع  در شهرستان شاهرود، جاده مشهد، شمال روستاي درونه و غارهاي تارون،چاه قندی ،ملحد و ناروان از ديگر غارهاي اين استان است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: