• یکشنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-1091-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اعطای وام کم‌بهره به صاحبان مزارع گل محمدی/برداشت گل محمدی از گلستان‌های استان سمنان از ۶۰۰ تن گذشت

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از برنامه‌ریزی جهادکشاورزی این استان برای توسعه صنایع تبدیلی گل محمدی خبر داد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، لطف‌الله رضایی با بیان اینکه استان سمنان مستعد توسعه کشت و تولید گل محمدی است اظهار کرد: برداشت گل محمدی از گلستان‌های استان به بیش از ۶۰۰ تن خواهد رسید.

وی با بیان اینکه افزایش تولید گل محمدی در این استان هدف‌گذاری شده است ادامه داد: سطح زیر کشت گل محمدی در استان سمنان در سال آبی جاری با ۳۰ هکتار توسعه به ۲۸۵ هکتار رسید .

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان: پیش بینی کرد: در سال ۹۸ بیش از ۶۰۰ تن گلبرگ از گلستان‌های استان برداشت شود .

رضایی با بیان اینکه عمده سطح زیر کشت گل محمدی مربوط به شهرستان‌های دامغان و شاهرود ،مهدی‌شهر و میامی است یادآور شد: گل محمدی به عنوان یک کشت کم‌آب‌بر و کم توقع در شرایط آب و هوایی بسیاری از مناطق استان سمنان مشابه مناطق مستعد کشور نظیر کاشان برای توسعه و تولید محصول با کیفیت مناسب است .

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: هرچند کشت گل محمدی در خاک‌های مرغوب عملکرد قابل ملاحظه‌تری دارد؛ اما برای بسیاری از اراضی کم بازده به ویژه اراضی شیب‌دار مناطق شمالی استان سمنان انتخابی مناسب است .

وی با اشاره به دیگر مزایای توسعه کشت و برداشت گل محمدی عنوان کرد: ایجاد اشتغال در فصل مناسب، امکان فرآوری و ارزش افزوده برای محصول، کم‌آفت بودن و مقاومت به سرما و بهره‌مندی مناسب از بارندگی‌های زمستانه و برداشت زود هنگام از دیگر مزایای این کشت است .

وی با بیان اینکه صنایع فرآوری در مناطق کشت شده در این استان در حال گسترش است خاطرنشان کرد: ایجاد حداکثر ارزش افزوده با تولید اسانس مرغوب صادراتی در این راستا هدف گذاری شده است .

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه در حال حاضر چندین کارگاه گلاب‌گیری و کارخانه فرآوری گل محمدی در استان سمنان فعال بوده و ظرفیت پذیرش این واحدها کاملاً پاسخگوی محصول تولیدی در این استان است تصریح کرد: به دلیل پراکنش کشت گل محمدی و وسعت استان سمنان، انطباق حجم تولیدات هر منطقه با صنایع فناوری در دسترس ضروری است .

وی بیان کرد: به منظور تولید محصول با حداکثر کیفیت در سال‌های اخیر، تأمین نهال مناسب از نهالستان‌های استاندارد برنامه‌ریزی شده و تلاش شده است از رقم‌های مناسب با عملکرد اسانس بالا تکثیر و برای توسعه کشت در استان سمنان استفاده شود .

به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، در سال زراعی جاری تامین ۴۹ هزار بوته گلمحمدی عمدتاً به صورت کشت بافتی و عاری از ویروس تدارک و یارانه نهال تعلق گرفته و برای کشت در اراضی شیب‌دار نیز برای هر هکتار ۱۶ میلیون ریال کمک هزینه کشت در نظر گرفته شد .

رضایی همچنین از اختصاص تسهیلات بانکی با نرخ سود ۷ تا ۹ درصد برای توسعه کشت گل محمدی در استان سمنان خبر داد و گفت: اعطای این تسهیلات از طریق ثبت نام متقاضیان در سامانه سیتا در حال حاضر فراهم است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: