• یکشنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-891-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

توسعه "طلای چرب"در شهرستان‌های هشت‌گانه استان سمنان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از افزایش مزارع کلزای این استان به یک هزار و 118 هکتار در سال‌زراعی جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، سید حسن میرعماد اظهار کرد: این محصول در دو نوبت کشت پاییزه و بهاره در تمامی شهرستان‌های استان سمنان کشت‌شده است .

وی با بیان اینکه محصول کلزا در پایداری تولید محصولات زراعی مهم است افزود: این محصول همچنین در حاصلخیزی خاک و افزایش عملکرد محصولات بعد از کلزا نقش مهمی داشته و بر این اساس سعی شده تا این محصول استراتژیک در تمامی شهرستان‌های استان سمنان کشت شود .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: با تلاش کارشناسان پهنه در سطح مزارع کشت این محصول استراتژیک به سطح کنونی رسیده و انتظار می‌رود عملکرد مطلوبی نیز از این میزان سطح زیر کشت به دست آید .

میرعماد گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال از هر هکتار بین 2.5 تا سه تن محصول کلزا از اراضی استان سمنان برداشت شود .

وی با بیان اینکه احتمالا تولید نسبت به سال گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای نخواهد داشت خاطرنشان کرد: اما با توجه به اقدامات به‌زراعی انجام‌شده و تغذیه‌ای گیاهی انتظار افزایش عملکرد در واحد سطح وجود دارد .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به اهمیت این گیاه روغنی استراتزیک خاطرنشان کرد: توسعه کشت کلزا با توجه به برنامه‌ریزی‌های وزارت جهاد کشاورزی در استان سمنان نیز در دستور کار قرار دارد .

میرعماد با بیان اینکه تولید محصول کلزا در بهره‌وری تولید محصولات کشاورزی و حفظ خاک اهمیت و نقش خوبی دارد و همچنین در تناوب زراعی با غلات می‌تواند عملکرد غلات را افزایش دهد گفت: توسعه این محصول در دستور کار قرار دارد تا علاوه بر تولید این محصول استراتژیک بتوانیم در پایداری محصول و کشاورزی پایدار گامی مهم برداریم .

وی با بیان اینکه قیمت کلزا نسبت به محصولات گندم و جو بالاتر است خاطرنشان کرد: امسال کلزا هر کیلویی ۳۴۳۹ تومان و هشت ریال با رطوبت ۱۰ درصد و ناخالصی دو درصد از کشاورزان خریداری می‌شود و امیدواریم کشت این محصول مورد استقبال کشاورزان قرار گیرد .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان برای کشت این محصول از کشاورزان حمایت می‌کند خاطرنشان کرد: کشت کلزا یک کشت مکانیزه و مدیریت‌پذیر است از این‌رو برای خرید ادوات کاشت، داشت و برداشت یارانه‌هایی به‌صورت تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد تا کشاورزان با خرید این ادوات در کاهش ضایعات پیش‌قدم بوده و محصول خود را افزایش دهند .

میرعماد با بیان اینکه سطح زیر کشت کلزا در میامی بیشتر از سایر شهرستان‌ها است گفت: کشت کلزا در شهرستان میامی به‌صورت آبی و دیم بوده و تلاش می‌شود در سایر شهرستان‌ها نیز کشت کلزا افزایش یابد .

وی با اشاره به برخی برنامه‌های تهیه‌شده از سوی این سازمان برای ترویج کشت کلزا گفت: برگزاری طرح"روز مزرعه" و همچنین بازدید مستمر از مزارع کشت کلزا از برنامه‌هایی است که برای ایجاد انگیزه و ترغیب کشاورزان برای کشت این محصول استراتژیک از سوی این سازمان انجام می‌شود .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان همچنین به ضرورت کشت کلزا درالگوی کشت استان اشاره کرد و افزود: درسال جاری تعهد استان ۸۰۰۰ هکتاربوده که برنامه ریزی‌های لازم جهت کشت در تمام نقاط استان در حال انجام است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: