• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-2890-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرعامل آب منطقه‌ای سمنان در گفت‌وگو با ایسنا هشدار داد:

پیشروی 40 متری کویر با هر متر افت در سفره‌های آبی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان گفت: هر یک متر کاهش و افت عمودی سفره‌های آب زیرزمینی، برابر است با 40 متر شوری خاک و از بین رفتن خاک که در نهایت پیشروی کویر به صورت افقی در سطح زمین را به دنبال دارد.

ایرج حیدریان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه سمنان، افزود: سطح آبخوان و سفره‌های آب زیرزمینی در استان سمنان به طور متوسط سالانه حدود 63 سانتی متر کاهش پیدا کرده و دچار افت می‌شود.

وی ادامه داد: شرایط مدیریت مصرف در کشور ما، شرایط خوبی نیست، سرانه مصرف آب در کشور ما خصوصاً در بخش کشاورزی بسیار بالا است،

این مدیر مسوول اضافه کرد: هدر رفت آب در شبکه توزیع آب شهری و روستایی، انشعابات غیرمجاز، حفر چاه های غیرمجاز، برداشت بی‌رویه از چاه‌ها، برداشت‌های غیرمجاز از چاه‌ها و... باعث شده است تا شرایط مدیریت مصرف در کشور و خصوصاً استان خوب نباشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان اضافه کرد: به وجود آمدن فرونشست زمین، فروچاله‌ها، کسری مخزن آب، افت سطح سفره‌های آب و منابع آب زیرزمینی و... همه و همه نتیجه مدیریت غلط مصرف در بخش‌های مختلف اعم از شرب، کشاورزی و صنعت در سال های گذشته بوده است.

حیدریان همچنین میزان متوسط کسری مخزن آب در استان سمنان را حدود 150 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: افت سالانه 63 سانتی‌متری سفره‌های آب زیرزمینی باعث عدم حاصلخیزی زمین، شوری خاک و نهایتاً پیشروی کویر می شود و همین سبب می‌شود که ما خاک مناسب و حاصلخیز برای کشاورزی را نیز از دست دهیم.

وی با تأکید بر ترویج الگوی مناسب در بحث مدیریت مصرف آب اظهار کرد: امروز باید برای کوچکترین استفاده از منابع آبی، مانند مسواک زدن نیز یک دستورالعمل و الگوی مصرف داشته باشیم، در این مورد صدا و سیما، رسانه‌ها، مطبوعات نقش بسیار مهم و تأثیرگذاری خواهند داشت.

وی یادآوری کرد: در بحث مدیریت مصرف، نیازمند همکاری، همراهی، تعامل و پشتیبانی همه دستگاه‌ها و ارگان های‌مختلف و همچنین انسجام و وحدت ملی هستیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: